poniedziałek, 25 maja 2015

Jak poradzić sobie z pniem - 2 sposoby

Wiadomo - gdy zetniemy drzewo - pozostaje pień. Cóż więc począć, gdy ów pień nam przeszkadza i chcemy się go pozbyć?


1. Mechaniczne usuwanie pnia - jest to metoda szybka, lecz.... Po pierwsze trzeba mieć wystarczająco dużą powierzchnię, by móc wjechać na teren ciężkim sprzętem (np koparką) i pozbyć się pnia wraz z korzeniami. Po drugie - koparkę wraz z operatorem trzeba wynająć, a także zatrudnić choć jednego człowieka do pomocy, by obkopał wstępnie pień, aby operator koparki nie narobił dużych szkód próbując uczynić to samemu. Po trzecie - należy liczyć się z tym, że koparka to ciężki sprzęt, w związku z tym pozostawi nam porozjeżdżaną działkę - gdy ogród jest jeszcze nie założony - da się to przeżyć, jednak, gdy mamy piękny trawnik - raczej nie pozostanie z niego nic.
Szacowany koszt: 150zł/każdą rozpoczętą godzinę wynajęcia koparki z operatorem + koszt dodatkowego pracownika + koszt wywozy karpy






2. Usuwanie pni za pomocą grzybni do rozkładu pni - Pg-POSZWALD Eko

Usuwanie pnia za pomocą grzybni jest oczywiście dłuższą metodą, jednak nie narażamy się na dewastację terenu (jak w przypadku usuwania mechanicznego) oraz możemy być pewni, że jest to metoda w 100% bezpieczna dla środowiska ( w przeciwieństwie do stosowania saletry).

Grzybnia Pg-Poszwald  Eko używana jest przede wszystkim w lasach państwowych do zachowania ich zdrowia oraz przez prywatnych odbiorców w sytuacji, kiedy niemożliwe jest karczowanie ściętego pnia.

Grzybnia Pg-Poszwald Eko jest pierwszą w Polsce wyselekcjonowaną grzybnią tego grzyba opartą na patencie IBL. Podobny produkt Bioekol powstał na podstawie receptury mgr inż. Piotra Poszwalda.

Jedno opakowanie grzybni wystarcza na 5 pni o średnicy 30 cm. Grzybnię najlepiej zaaplikować do 3 tygodni po ścięciu drzewa, kiedy pień jest jeszcze wilgotny. Jednakże są doniesienia, że rozkładowi ulegają nawet kilkuletnie karpy.

Grzybnię należy rozkruszyć w wodzie zgodnie z przepisem na etykiecie. Czoło pnia ponacinać piłą lub poranić siekierą, zaaplikować grzybnię i chronić przed utratą wilgoci nakładając 5 cm ziemi, ściółki leśnej lub owinąć perforowaną folią.  Najskuteczniejszą metodą  jest odcięcie wierzchniego plastra karpy, ponacinanie jej czoła, aplikacja grzybni i następnie przykrycie jej odciętym plastrem przybijając gwoździem. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią. Można również w lecie, kiedy nie są zapowiadane upały powyżej 25 stopni, albo zimą, kiedy mrozy nie są zbyt wielkie. Grzybnia lepiej znosi mróz minus 20 stopni, niż upały powyżej 25 stopni.

Peniophora gigantea, grzyb saprofityczny, występuje w naszej przyrodzie naturalnie (jego polskie nazwy to: żylak olbrzymi, żylica olbrzymia, korownica olbrzymia, powłocznik olbrzymi, osnówka olbrzymia, grzyb składowy). Grzyb jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt /w tym pszczół/ oraz zabudowań.

Środek przeznaczony jest do:

- rozkładu pniaków po ścince drzew,

- kompostowania wszelkiego rodzaju odpadów organicznych z ogródków (trawy, chwasty, liście, gałęzie itp.) oraz gospodarstw domowych,

- rozkładu rozdrobnionych gałęzi, słomy, kory itp.

Czas rozkładu pnia to od pół roku do 3-4 lat w zależności od warunków pogodowych i dotrzymania warunków aplikacji.

Warunki przechowywania – najlepiej w chłodnej piwnicy lub w lodówce do roku.

Koszt opakowania - 30zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz