Dziś zaprezentuję sprawdzony przepis na "idealną rabatę". Aranżacja przestrzeni w spójnym ogrodzie jest ważna z kilku względów:
-po pierwsze - zazwyczaj do ogrodu kupujemy rośliny młode, gdyż rzadko stać kogoś na duże drogie okazy. Dlatego też, komponując układ roślinny należy posiadać wiedzę na temat tego, jak dane rośliny będą wyglądały za parę lat. Bez tej informacji może się zdarzyć, iż część rabaty będzie pusta, natomiast pozostałe rośliny zaczną ze sobą konkurować, będą rosły za ciasno i prędzej czy później trzeba będzie rabatę ratować :)
- po drugie - starajmy się kupować rośliny w sprawdzonych miejscach. Nie polecam marketów, nawet tych budowlanych. Rośliny w takich miejscach są zazwyczaj zaniedbane, a nawet jeśli na przykład jałowce czy żywotniki w sklepie są zielone - sprawdźmy korzenie, czy przypadkiem nie są przesuszone. Takie rośliny rzadko rosną później dobrze w naszych ogrodach lub po krótkim czasie obumierają, a pieniądze na nie wydane... wyparowują.
-po trzecie - gdy aranżujemy jedną z kilku rabat w naszym ogrodzie pamiętajmy, aby całość sprawiała wrażenie spójności. Nie zaszkodzi oczywiście dodanie kilku barwnie kwitnących roślin, gdy pozostała część ogrodu jest raczej monochromatyczna. Bardziej chodzi tu o harmonijne przejścia pomiędzy rabatami oraz staranie się zachowania danego stylu ogrodu.
Poniżej przedstawiam przykład "idealnego" układu roślinnego na rabacie oraz kilka barwnych wizualizacji. Oczywiście stworzony prze mnie układ jest elastyczny, gdyż można nadać rabacie efekt większej "piętrowości" dodając grupy roślin łagodnie przechodzących z wyższych do niższych, ale temat ten opisany zostanie w następnych postach. Zapraszam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz