piątek, 6 marca 2015

Rabata z roślinami iglastymi

Często zdarza się tak, że nie mamy odpowiedniego wyobrażenia na temat tego, jak dane rośliny będą wyglądały za parę lat. Wiedza na ten temat uchroni nas przed zbytnim zagęszczeniem roślin na rabacie. Z początku wydaje nam się, iż zostało zbyt dużo wolnej przestrzeni pomiędzy krzewami, jednak należy pamiętać, aby zapewnić roślinom odpowiednio wiele miejsca, by za 3-5 lat mogły rosnąć swobodnie, bez konieczności konkurowania o światło lub wodę.
Najłatwiejsze w uprawie są iglaki, jednak trzeba zwrócić uwagę na to by były to gatunki mrozoodporne, gdyż w naszym klimacie zdarzają się mroźne i wietrzne zimy. Często nie zwracamy uwagi na teren poza naszą działką sadząc nieodporne rośliny (np cyprysiki) w tzw. przeciągu, i na wiosnę okazuję się, że krzew przemarzł.
Kolejna zasada to odpowiednie sadzenie względem odpowiedniego nasłonecznienia danego miejsca. Z reguły jest tak, że można się sugerować kolorem danych krzewów iglastych, a zasada ta zazwyczaj się sprawdza, tak więc podpowiadam, że rośliny o ciemnym zabarwieniu (cisy, niektóre jałowce) najlepiej czują się w miejscach cienistych i półcienistych. Rośliny o jasnej barwie, jak różne żółte odmiany thuj, czy cyprysów groszkowych, nie będą się odbarwiać (tracić kolor żółty na rzecz zielonego) w miejscach nasłonecznionych.
Powinniśmy także zastosować odpowiedni nawóz, co w tych czasach nie jest trudne, gdyż wiele firm oferuje nawozy specjalnie przeznaczone dla roślin iglastych. Stosowanie tych środków na prawdę ma sens, gdyż roślina będzie rosła gęsta oraz będzie miała intensywniejszy kolor.
Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu. Najprościej jest zainstalować na rabacie system nawadniający w postaci linii kroplującej:
http://sklep.systemy-nawadniajace.com/20-nawadnianie-kropelkowe
Poniżej przedstawiam kilka propozycji układu rabaty złożonej z roślin iglastych i jedną mieszaną.

 1. Rabata zróżnicowana kolorystycznie


 2. Piętrowa rabata 5-cio stopniowa


 3. Rabata mieszana


 4. Rabata do małych ogrodów z niskimi odmianami




5. Rabata wielobarwna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz